Katalogi produktowe opraw i lamp

maj 05 2014

Jedna lampa w pomieszczeniu to zazwyczaj stanowczo za mało. Aby oświetlenie było skuteczne, zazwyczaj potrzeba przynajmniej kilku produktów o zróżnicowanej formie, wielkości i zastosowaniu. Wzajemnie się uzupełniając, stworzą wydajny i skuteczny system. Jakie rodzaje lamp są niezbędne w oświetleniu wnętrz? O czym trzeba pamiętać, dobierając produkty do rozmaitych pomieszczeń? O tym napiszemy poniżej.

Do czego potrzebne jest oświetlenie we wnętrzach?

Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie w rozmaitych pomieszczeniach – domowych, biurowych czy instytucjach – bez odpowiedniego oświetlenia. Podstawą, jeśli oczywiście pozwalają na to warunki, powinno być światło naturalne. Jego uzupełnieniem i wsparciem musi być natomiast odpowiednio zbudowany system oświetlenia sztucznego.

Do czego się ono przydaje? Wszelkie lampy we wnętrzach pełnią role praktyczno-dekoracyjne. Z jednej strony pozwalają na swobodne przemieszczanie się i wykonywanie rozmaitych czynności. Z drugiej stają się elementem wystroju, dopełniają aranżację oraz wpływają na odbiór danego miejsca.

Jakie są rodzaje oświetlenia – najpopularniejsze typy rozwiązań

W pomieszczeniach najczęściej montuje się przynajmniej kilka opraw oświetleniowych, które oferuje choćby italux.pl albo milagro. Aby taki system spełniał powierzone mu zadania, trzeba zadbać o to, by zastosować w nim wszystkie kluczowe rodzaje oświetlenia wnętrz. Zalicza się do nich:

  • oświetlenie ogólne (strefowe),
  • oświetlenie zadaniowe,
  • oświetlenie dekoracyjne.

Do czego służą poszczególne grupy produktów? Lampy główne (ogólne) zapewniają wystarczającą dozę światła, by przemieszczać się po pomieszczeniu, bez obaw o potknięcie i upadek. Dzięki nim da się też wykonywać proste czynności, nie wymagające mocniejszego natężenia światła. W tej roli najczęściej występują klasyczne lampy sufitowe, plafony, oprawy wiszące.

Do bardziej precyzyjnych zadań wzrokowych przydaje się już mocniejsze światło, emitowane przez lampy zadaniowe, w tym choćby oprawy stojące stołowe i podłogowe, ale też reflektory. Przydają się zwłaszcza na biurkach w gabinetach i pokojach dziecięcych.

Choć wydawać by się mogło, że lampy dekoracyjne nie są kluczowe dla funkcjonalności systemu oświetleniowego, to jednak właśnie one wpływają na odbiór całej aranżacji. Budują klimat, dopełniają wystrój wnętrza oraz sprawiają, że w danym miejscu czujemy się dobrze. W pomieszczeniach biurowych potrafią wpisywać się również w identyfikację wizualną przedsiębiorstwa. Jakie lampy stosuje się jako oświetlenie dekoracyjne? Chętnie sięga się po kinkiety i oczka wpustowe. Innym rozwiązaniem są taśmy LED do przyklejenia na detalach architektonicznych (np. sufit podwieszany), meblach (krawędzie szafek), a nawet między płytami podłogowymi lub ściennymi.

Kilka słów o źródłach światła – co wybrać?

Równie ważnym elementem prawidłowo zbudowanego systemu oświetleniowego są źródła światła. Obecnie najczęściej wybiera się produkty LED. Wyróżniają się one wysoką energooszczędnością i większą żywotnością niż klasyczne produkty. Występują w rozmaitych formach, miewają różne gwinty i łatwo dopasować model o odpowiednich parametrach technicznych.

Jakie żarówki wybrać do poszczególnych rodzajów oświetlenia? Jako oświetlenie główne świetnie sprawdzają się produkty o natężeniu ok. 100 lx i temperaturze barwowej jak najbardziej zbliżonej do naturalnego światła. Produkty zadaniowe muszą emitować światło dopasowane do typu wykonywanych zadań. Najczęściej przy biurkach używa się rozwiązań mających ok. 500 lx. Temperatura barwowa również powinna być zbliżona do światła słonecznego, choć może też wpadać w chłodniejsze tony – sprzyjające koncentracji.

Oświetlenie dekoracyjne nie musi bynajmniej emitować mocnego światła, a jego barwę dopasowuje się do konkretnych potrzeb i wystroju. Warto jednak pamiętać, że w przestrzeniach rekreacyjnych najlepiej wybrać modele ciepło białe, które sprzyjają spokojnemu wypoczynkowi.

Nowoczesne i funkcjonalne oświetlenie do praktycznych wnętrz

Właściwie zbudowany system oświetleniowy musi składać się z kilku produktów oświetleniowych, które wzajemnie się uzupełniają. Warto zaplanować całą instalację już na etapie projektowania pokoju. Dzięki temu zyska się optymalne warunki świetlne, zadba o komfort użytkowników oraz stworzy się idealne rozwiązanie pod względem estetycznym.

 

1.AUCHILON https://auhilon.pl/userdata/public/assets//Auhilon%20Katalog%202020.pdf

2. ITALUX https://www.italux.pl/pl/katalogi-on-line/9-italux-2024

 3. MILARGO https://eko-light.com/milagro/

4. https://azzardo.com.pl/

 

 

 
maj  05